Baranca PKWY WB over Peters Canyon Channel
Fair Condition57 years old10,700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.2 Mi E Jamboree RD |
| Carries | Baranca PKWY WB |
| Crosses | Peters Canyon Channel |
| Coordinates | 33.69164, -117.82321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 649.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,700 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0342L |