Lrd Merry Hill DR over Br Fancy Creek
Good Condition34 years old56 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m W Jct Sth 56 |
| Carries | Lrd Merry Hill DR |
| Crosses | Br Fancy Creek |
| Coordinates | 43.45722, -90.50472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52016500000000 |