Cth Z over Br Fancy Creek
Fair Condition62 years old110 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.3m S Jct Sth 56 |
| Carries | Cth Z |
| Crosses | Br Fancy Creek |
| Coordinates | 43.42389, -90.47222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 82.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52003700000000 |