Sth 58 over Mcglynn Creek (lee Lake)
Good Condition27 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.1m N Jct Cth I |
| Carries | Sth 58 |
| Crosses | Mcglynn Creek (lee Lake) |
| Coordinates | 43.52305, -90.19810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 286.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52017100000000 |