Cth V over Cazenovia Branch
Fair Condition48 years old550 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.6m W Jct Sth 58 |
| Carries | Cth V |
| Crosses | Cazenovia Branch |
| Coordinates | 43.52583, -90.21000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 285.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52005900000000 |