Cth B over Little Bear Creek
Good Condition29 years old425 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.9m E Jct Sth 130 |
| Carries | Cth B |
| Crosses | Little Bear Creek |
| Coordinates | 43.25111, -90.21000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 110.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52020700000000 |