Sth 130 over Bear Creek
Fair Condition70 years old760 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.4m N Jct Cth B To W |
| Carries | Sth 130 |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 43.27663, -90.22651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 189.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 760 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52002100000000 |