Stinson Street over Carbon Creek Channel
Good Condition67 years old120 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. S/o Lincoln Ave. |
| Carries | Stinson Street |
| Crosses | Carbon Creek Channel |
| Coordinates | 33.83091, -117.97889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 139.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0347 |