Lrd Skyline RD over Br Knapp Creek
Fair Condition30 years old1 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.05m W Jct Sth 171 |
| Carries | Lrd Skyline RD |
| Crosses | Br Knapp Creek |
| Coordinates | 43.33861, -90.61139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 68.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52021200000000 |