Lrd Two Creek DR over Br Knapp Creek
Fair Condition47 years old47 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.7m N Jct Sth 171 |
| Carries | Lrd Two Creek DR |
| Crosses | Br Knapp Creek |
| Coordinates | 43.33028, -90.63500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 64.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52020600000000 |