Cth I over Hawkins Creek
Good Condition25 years old494 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m W Jct Cth II |
| Carries | Cth I |
| Crosses | Hawkins Creek |
| Coordinates | 43.46806, -90.33472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 146.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 494 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52023400000000 |