Cth I over Pine River
Good Condition10 years old340 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3 M E Jct Sth 80 |
| Carries | Cth I |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.46376, -90.35646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 133.5 ft (40.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 402.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52027100000000 |