Lrd W Bluff ST over Furnace Branch
Fair Condition61 years old940 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m E Jct Sth 133 |
| Carries | Lrd W Bluff ST |
| Crosses | Furnace Branch |
| Coordinates | 42.71833, -90.99469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.5 ft (23 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 294.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 940 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22070400000000 |