Lrd Bluff ST over Br Mississippi River
Fair Condition64 years old940 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m W Jct Sth 81 |
| Carries | Lrd Bluff ST |
| Crosses | Br Mississippi River |
| Coordinates | 42.71606, -90.99006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 124.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 940 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22070500000000 |