Lrd Borah RD over Br Borah Creek
Fair Condition59 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.8m S Jct Ush 18 |
| Carries | Lrd Borah RD |
| Crosses | Br Borah Creek |
| Coordinates | 42.94522, -90.71825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22094100000000 |