Lrd Borah RD over Borah Creek
Fair Condition32 years old156 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.0m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Borah RD |
| Crosses | Borah Creek |
| Coordinates | 42.91547, -90.71311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 120.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 156 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22015700000000 |