Lrd Fairplay RD (d over Fairplay Creek
Fair Condition96 years old40 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m S Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Fairplay RD (d |
| Crosses | Fairplay Creek |
| Coordinates | 42.53294, -90.56278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 46.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22095300000000 |