Ush 61/151 Nb-sth over Lrd Sandy Hook RD
Fair Condition38 years old7,750 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.8m N Jct Sth 11 To E |
| Carries | Ush 61/151 Nb-sth |
| Crosses | Lrd Sandy Hook RD |
| Coordinates | 42.54234, -90.60731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 138.5 ft (42.2 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 552.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,750 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22009800000000 |