Lrd Grandview RD over Leggett Creek
Good Condition46 years old161 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.9m E Jct Cth E |
| Carries | Lrd Grandview RD |
| Crosses | Leggett Creek |
| Coordinates | 42.93286, -90.58989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 89.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 161 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22095500000000 |