Cth E over Platte River
Good Condition28 years old614 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.2m W Jct Cth D |
| Carries | Cth E |
| Crosses | Platte River |
| Coordinates | 42.90603, -90.54644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 345.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 614 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22017500000000 |