Lrd Green River RD over Big Green River
Good Condition47 years old161 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 4.6m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Green River RD |
| Crosses | Big Green River |
| Coordinates | 43.01858, -90.69403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 57.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 161 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22095800000000 |