Route 74 over Bautista Creek
Good Condition66 years old16,116 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-074-44.77 |
| Carries | Route 74 |
| Crosses | Bautista Creek |
| Coordinates | 33.74772, -116.89901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 775.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,116 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0177 |