Route 74 over San Jacinto River
Fair Condition97 years old3,774 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-074-49.16 |
| Carries | Route 74 |
| Crosses | San Jacinto River |
| Coordinates | 33.73683, -116.82664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 368.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,774 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0178 |