Cth M over Braezels Branch
Poor Condition69 years old313 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.0m S Jct Cth C |
| Carries | Cth M |
| Crosses | Braezels Branch |
| Coordinates | 42.69288, -89.78865 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 84.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 313 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23009100000000 |