Lrd Sunset RD over Jordan Creek
Fair Condition70 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.3m S Jct Cth C |
| Carries | Lrd Sunset RD |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 42.69419, -89.75282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 63.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23090400000000 |