Lrd Washington RD over W Br Little Sugar River
Fair Condition91 years old79 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.3m N Jct Cth C |
| Carries | Lrd Washington RD |
| Crosses | W Br Little Sugar River |
| Coordinates | 42.74580, -89.62238 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 77.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 79 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23010200000000 |