Route 74 over Strawberry Creek
Fair Condition97 years old3,570 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-074-53.45 |
| Carries | Route 74 |
| Crosses | Strawberry Creek |
| Coordinates | 33.71125, -116.76926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 99.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,570 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0180 |