Lrd Union RD over Spring Creek
Fair Condition96 years old58 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.1m N Jct Cth K |
| Carries | Lrd Union RD |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 42.52977, -89.47908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 40.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23022000000000 |