Lrd Mill RD over Spring Creek
Good Condition47 years old58 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.5m N Jct Cth K |
| Carries | Lrd Mill RD |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 42.53718, -89.44498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 139.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23022400000000 |