Route 74 over Antsell Rock Creek
Fair Condition68 years old3,570 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-074-63.45 |
| Carries | Route 74 |
| Crosses | Antsell Rock Creek |
| Coordinates | 33.66844, -116.67141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 136.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,570 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0182 |