State Route 74 over S Fork San Jacinto Riv
Fair Condition68 years old3,570 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-074-63.76 |
| Carries | State Route 74 |
| Crosses | S Fork San Jacinto Riv |
| Coordinates | 33.66495, -116.66828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 339.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,570 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0184 |