Lrd Mt Hope RD over Ok Creek
Fair Condition96 years old117 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.7m S Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Mt Hope RD |
| Crosses | Ok Creek |
| Coordinates | 42.56578, -89.39650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 81.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1950) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23022500000000 |