Lrd Mt Hope RD over Spring Creek
Fair Condition65 years old117 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 2.1m S Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Mt Hope RD |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 42.56053, -89.39640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 99.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23022600000000 |