Cth D over Br Sugar River
Fair Condition76 years old790 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.3m S Jct Sth 92 |
| Carries | Cth D |
| Crosses | Br Sugar River |
| Coordinates | 42.80805, -89.52112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 790 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23091600000000 |