Cth X over Sugar River
Fair Condition57 years old189 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 2.3m N Jct Cth C |
| Carries | Cth X |
| Crosses | Sugar River |
| Coordinates | 42.79950, -89.48682 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.0 ft (56.4 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 558.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 189 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23096900000000 |