Lrd Witt RD over Br Burgy Creek
Good Condition70 years old79 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.3m N Jct Cth Ff |
| Carries | Lrd Witt RD |
| Crosses | Br Burgy Creek |
| Coordinates | 42.68307, -89.58246 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 78.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 79 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23092700000000 |