Lrd Washington RD over Burgy Creek
Good Condition58 years old79 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.3m N Jct Sth 69 |
| Carries | Lrd Washington RD |
| Crosses | Burgy Creek |
| Coordinates | 42.71270, -89.61843 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 79 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23010300000000 |