Lrd Hoosier RD over Br Sugar River
Fair Condition90 years old88 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.1m W Jct Cth T |
| Carries | Lrd Hoosier RD |
| Crosses | Br Sugar River |
| Coordinates | 42.51165, -89.39257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 61.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 88 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23093100000000 |