Lrd Mt Hope RD over Br Sugar River
Good Condition91 years old117 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 5.7m S Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Mt Hope RD |
| Crosses | Br Sugar River |
| Coordinates | 42.50918, -89.39533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Area | 59.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23094900000000 |