Cth O over Br Little Sugar River
Good Condition47 years old360 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.9m N Jct Sth 39 |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Br Little Sugar River |
| Coordinates | 42.83847, -89.65402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Area | 82.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23094500000000 |