Lrd Ward Creek Lan over Ward Creek
Fair Condition73 years old50 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.1m W Jct Cth W |
| Carries | Lrd Ward Creek Lan |
| Crosses | Ward Creek |
| Coordinates | 42.82308, -89.60464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 62.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23094700000000 |