Lrd Village RD over Grand River
Fair Condition63 years old208 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green Lake |
| Location | 0.1m S Jct Cth S |
| Carries | Lrd Village RD |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 43.69938, -88.96998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 83.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P24004100000000 |