Lrd Bridge ST over Grand River
Fair Condition51 years old820 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green Lake |
| Location | 0.2m E Jct Sth 44 |
| Carries | Lrd Bridge ST |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 43.70558, -88.98775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Area | 188.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 820 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P24070300000000 |