Lrd South Lawson D over Puchyan River
Poor Condition97 years old2,769 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green Lake |
| Location | 0.2m S Jct Cth A |
| Carries | Lrd South Lawson D |
| Crosses | Puchyan River |
| Coordinates | 43.84299, -88.96318 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 87.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,769 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P24070000000000 |