Lrd Friesland RD over Br Grand River
Good Condition98 years old47 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green Lake |
| Location | 0.3m S Jct Cth X |
| Carries | Lrd Friesland RD |
| Crosses | Br Grand River |
| Coordinates | 43.65946, -89.04685 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 56.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P24090700000000 |