Cth S over Grand River
Good Condition96 years old281 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green Lake |
| Location | 0.2m S Jct Sth 44 |
| Carries | Cth S |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 43.68809, -89.04850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 131.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 281 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P24004000000000 |