Cth E over E Pecatonica River
Poor Condition86 years old350 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 3.1m W Jct Sth 39 |
| Carries | Cth E |
| Crosses | E Pecatonica River |
| Coordinates | 42.87269, -90.27836 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.8 ft (35.3 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 296.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25003300000000 |