Lrd Roaster RD over E Pecatonica River
Poor Condition57 years old208 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.6m W Jct Cth X |
| Carries | Lrd Roaster RD |
| Crosses | E Pecatonica River |
| Coordinates | 42.92158, -90.28444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 79.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25011400000000 |