Lrd Mt Hope RD over Harker Creek
Good Condition31 years old78 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 1.4m S Jct Cth Q |
| Carries | Lrd Mt Hope RD |
| Crosses | Harker Creek |
| Coordinates | 43.01392, -90.24083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25010200000000 |