Lrd Cave Hollow RD over Otter Creek
Fair Condition39 years old78 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 2.4m E Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Cave Hollow RD |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 43.00725, -90.28558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 121.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25010500000000 |